Készségfejlesztő játékok
Készségfejlesztő játékokat csecsemő kortól kisgyermek korig találunk ebben a kategóriában. Ezek olyan játékok, melyeket kifejezetten kisgyerekeknek terveznek, fizikai és mentális képességeiknek fejlesztésére. Megismerkedhetnek formákkal, színekkel, hangokkal, majd később a számok és betűk világával. Nem túlzás azt állítani sem, hogy ezek a gyakorlatok megalapozzák felnőttkori boldogulásukat.
Többféle készségfejlesztő játékot különíthetünk el:
A mozgásfejlesztő játékok segítik a gyerekek mozgáskoordinációját, fejlesztik az izomzatot és a végtagok, valamint az agyi kapcsolatok megfelelő működését. Ilyenek például a játszószőnyegek, csörgők, textilkönyvek, Babygym-ek.
A finommotorika fejlesztő játékok felelnek a kéz-agy kapcsolatok, finommozgások megfelelő kialakulásáért. A kézügyesség gyakorlása nagyon fontos, hiszen ezekből az apró mozdulatokból épül fel minden későbbi összetett mozgásforma. Ilyen játékok például az építőkockák, a gyurma vagy akár a formaillesztő játékok.
A beszédfejlesztés meghatározhatja a későbbiekben a gyerekek szociális beilleszkedését, a tanulás minőségét, az alapvető kommunikációs készségeket. Kisebbeknek remek játék lehet a zenélő, beszélő plüssök, nagyobbaknak az oktató laptopok, kártyajátékok, de akár a szituációs játékok is.
A logikai fejlesztő játékok felelnek a gondolkodás komplexitásáért, az ok-okozati tényezők felismeréséért. Válassz kirakós játékokat, memória játékokat vagy akár építőkockákat, színes dominókat.
Végül a vizuális észlelésről. A hasonlóságok és különbségek észlelése, alak-háttér megkülönböztetése, rész és egész vagy akár reprodukciós gyakorlatok mind-mind a későbbi - akár felnőttkori - boldogulásukat szolgálja. A képkirakók, vizuális kártyajátékok, 3D puzzle-ök, alkotó játékok eredményesen fejlesztik az észlelést és érzékelést.